Podnikatelé se musí vypořádat s řadou změn, které začaly platit od 1.1.2021. Změn je mnoho, zaměříme se zejména na novinky ohledně vládního daňového balíčku a okrajově zmíníme změny v pojištění, tedy zvýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění.

Zrušení superhrubé mzdy a vyšší sleva na poplatníka daně
Asi pro mnohé jedna z příjemných změn nastala právě zrušením superhrubé mzdy, která zaměstnancům přinese více peněz v peněžence.
Aktuálně se bude mzda za měsíc leden počítat se sazbou daně 15% (nebavíme-li se o solidární dani) z hrubé mzdy, nikoliv ze superhrubé mzdy. Tedy, uvedeme-li příklad rozdílu v konečné vyplacené částce, u hrubé mzdy 27.000 Kč to bude rozdíl + 1.630 Kč a u 50.000 Kč pak + 2.785 Kč.

A také ve mzdě uvidíte pár korun navíc ze slevy na poplatníka, protože nově činí 27.840 Kč (oproti původním 24.840 Kč).

Stravenkový paušál namísto stravenek
Co to pro Vás bude znamenat? Rozhodne-li se Váš zaměstnavatel na přechod na stravenkový paušál, pak místo papírových stravenek vám bude vyplaceno stravné ve mzdě peněžitě. Toto stravné se vám nedaní (pokud není přesažen zákonem stanovený limit).

Zvýšení minimální mzdy
Jako každý rok, minimální mzda byla zvýšena z částky 14.600 Kč na částku 15.200 Kč. Tedy 90,50 Kč/hodina. Průměrná mzdy pak činí 35.441 Kč.

Vyšší zdravotní a sociální pojištění
Tradičně se zvýšily minimální zálohy na zdravotní a důchodové pojištění. Zdravotní na 2393 Kč a důchodové („sociální“) na 2588 Kč pro hlavní činnost. Pro vedlejší činnost činí důchodové pojištění v částce 1036 Kč.
Minimální dobrovolné nemocenské pojištění činí pro letošní rok 147 Kč.

Chcete- li více informací, rádi Vám je poskytneme. Neváhejte se nás zeptat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *